Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

Што најмногу ви пречи при потрагата по работа?

 • Постојано аплицирам, никој не ми дава повратен одговор; (39%)
  (324)
  Коментари (29)

  Коментари

  Сите пуштаат огласи никој не се јавува за интервју.

  Twilight zone

  Ova so brza aplikacija-naznak da pisuvam ne mozham katastrovalna eee

  Toa sakam da go znam

  ретко од работодавачите да се јават за интервју

  лажни огласи

  Ако се аплицира преку мејл, се случува да не ја добијат апликацијата, или да одговорат а не го добиваш одговорот бидејќи во потпис имаат лого-слика која антивирусот не ја пропушта.

  Sekogas

  Demek ima i podobri

  Оглас за работа мора да се распише а регрутери мора нешто да работат. А работното место е веќе "зафатено". Знаете, жално е за невработени лица кои веќе паѓаат во очај и се во безизлезна состојба.

  Многу голем број на луѓе никогаш нема да заработат пензија.

  Никаков одговор на апликациите или во најмала рака дека сме одбиени.

  Доста често во контакт емисии е тема бројот на актуелни работни места прикажани на страната на АВРМ. Тој е секогаш висок, еве моментално 6348. Коментариве се дека луѓево не сакаат да работат. Не е точно! Од моево искуство, огласиве се за веќе претходно одбрани кандидати или за веќе вработени на кои им се продолжува договор. Затоа работа не се бара ниту преку АВРМ, ниту преку вработување.цом.мк.

  i da si odbien fino bi bilo da pratat edno izvestuvanje na mail

  Овој одговор, во комбинација со второто понудено - залудно одам на интервјуа, злудно трошам и време и пари. Она што го сфатив е следно: во период 09.2018-05.2019 година, испратив CV на околу 264 места и повторно преку пријатели, па нивни познаници итн, добив работа.

  ..

  Реално е да се каже еден повратен одговор барем не чини ништо.

  Site osven poslednoto !!!!

  Samata drzava e vinovna za nepravilno raspredeluvanje na slobodni zoni i kompanii sto imaat investicii vo istite. Ne moze najgolem del od firmive da se vo i okolu Skopje, po nekoja vo nekolku drugi gradovi a vo najgolem del od Makedonija bez nikakvi stranski investicii, bez nikakvi rabotni mesta. Preskapo, predaleku i prekomplicirano e da se dojde do tija ekonomski zoni.

  Nikakov povraten odgovor

  Obicno odgovorot koj sum go dobivala e: ke ti se javime; fala za Vasata zainteresiranost

  Sit gladnom ne veruje

  Se mi preci a najmnogu sto nemam nikakvi sredstva da otidam ednas za sekogas od tuka.

  Samata država segregira zošto pa da ne i biznis sektorot.

  Aplicaram na poveke oglasi I ne dobivam odgovor,mislam deka mnogu oglasi veke se zavrseni so primanje na rabotnici, I ne mi odgovataat.

  Neprofesionalno i Nekorektno

  Се ми пречи и ќе ми пречи ако од Вработување не најдат некое позитивно решение за оваа катастрофална состојба на пазарот на трудот.

  Каде е сега бизнис секторот да го види очај кај луѓево што не можат да најдат работа...или сепак сакаат да увезат работна сила.

  Skopje

 • Имам чувство дека залудно си го трошам времето и средствата за превоз одејќи на интервјуа; (26%)
  (214)
  Коментари (15)

  Коментари

  Точно! Тогаш кога сте избрани за интервју. Единствено е добро - што се дознава каде е дирекцијата на компанијата и понатака може да се препорача на друг кој не знае за огласот. А и се забележуваат некои работи, пример: ТИНЕКС има одличен приемен дел, стилски облечени вработени - неколку, во делот за интервјуа столиците се СУПЕР. РАМСТОР има апликации за АПЛАУЗ, М1 даваат ШАНСА. Тие што интервјуираат се многу љубезни, елоквентни, а негде нудат и пијалок.

  Во приватни компании огласите се за познати лица кои се веке ангажирани за работа, во администрација селекцијата дава можност во т.н трета фаза да те оценуваат лица на кои директорот им дал конкретни насоки кој да добие поени. Така да ако не средите да ве примат Залудно си го трошите времето....

  се е однапред наместено

  Влегувам и во втор круг, на крај одбираат друг.

  Isis rules here. No point

  Predhodno dogovoreni i izbrani kandidati

  Фирмите кои имаат нонстоп огласи треба законски да се ограничат. Не може OneContact, Tinex, FLAKO, ProtonMail, KAM, Ramstore, Vero, GDCC, сите хотели итн, да имаат постојана потреба некој да им носи профити за смешни надокнади во нечовечки услови!

  LAZAT SITE

  DA SE LECHITE

  Ovaa anketa e dokaz deka vo drzavava ima premnogu nevraboteni koi na sekoj mozen nacin se omalovazeni pri baranje na rabota. Ke se smeni li nekogas nesto na podobro? Mislam ne.

  Ne apliciram za rabota sto ne e vo mestoto na moevo ziveenje bidejki nwma

  Поголемиот дел се во потрага по МЛАДА ЛИЧНОСТ со "пола век" работно искуство

  Sakam da rabotam vo market vo veles vo bilo koj no zaludno si gubam vreme bideki imame potreba a ne me vikat za da rabotam cabe si trosam sretstvata

  Kade I da proctam odam I ke vi javime it

  Da im ebam se

 • Немам доволно информации за компанијата пред да аплицирам; (14%)
  (117)
  Коментари (21)

  Коментари

  Nema navedeno visina na plata, zosto bi apliciral ako ne ja znam visinata na platata?

  rabotno vreme i plata-osnovni uslvi za rabota ne pisuvaat

  Treba da se navedat podetalni informacii kako sto se: plata.rabotno vreme.smeni.i dr

  Nema informacija sa visina na plata!!

  ретко кога има наведено плата, а и таму кај што има таа не е иста со таа што ти ја нудат на интервју. Секогаш е помалку

  Plata

  Nema navedeno ni kolku saati ,i koi rabotni obvrski se i koga apliciram ne dobivam nikakov odgovor.

  никој не пишува месечни примања и одењето на интервјуа е за џабе губење време

  Ne pisuva kakvo e rabotno vreme,kolku e osnovna plata,prevoz,malku informacii za rabotnata pozicija i obvrskite za taa pozicija...

  Плата не пишува

  Sakam da znam plata kolku e

  Нема информации за месечната плата

  Сметам дека треба да е задолжително да се дава информација за плата во огласот.

  Никој не споменува колку изнесува платата и често позицијата за која аплицирам не се совпаѓа со позицијата која ја нудат

  Bi sakal da see vrabotam

  Инфирмациите се стекнуваат со малку истражување но финансиската понуда од страна на компанијата секогаш отсуствува во огласот.

  Site kompanii treba da ja navedat ponydata za plata

  Најчесто не даваат информации за себе, само набројуваат какви сѐ вештини треба да имаат кандидатите. Плус, скоро никогаш нема информација за висина на плата.

  Barat informacii,a vo opsto ne davat. Barat kvalitet ama pak plata ne pokazuvaat...Vremeto na 15000denari i 16000denari pomina! Sekoja plata ispod 20000 samo se lazat deka ke najdat vraboten sa podolg period!

  Mnogu retko na nekoj oglas pisuva rabotno vreme i plata

  nikoj ne kazuva plata

 • Неможност за онлајн интервју; (21%)
  (169)
  Коментари (12)

  Коментари

  Skype intervju se pravi sekade niz svet zosto ne bi mozelo i kaj nas . Na nekolku pai dobiv rabota vo USA od doma a vo Makedonija ne e vozmozno.

  Имам чувство дека залудно си го трошам времето и средствата за превоз одејќи на интервјуа

  I on-line e isto taka dobro za da ne mora stalno da se patuva za intervju.

  Sigurno e zaradi testovi. Pa i tija testovi zosto se?!

  Skype

  Ma samo si igraat so lugjevo sto baraat rabota

  dobo e pvoto intervju da bide na skype dokolku se raboti za drug grad,se zasteduva na vreme i pari...

  So tolku mnogu navraboteni vo ovaa drzavicka nikakvo intervju ne pomaga ali onlajn intervju ne iziskuva trosoci za patuvanje do kompanijata.

  Skype da se koristi. I tocno, vo drzava ima mnogu nevraboteni a biznis sektor saka da uveze rabotna sila. Logika?

  Kakvo i da e intervju mi se cini deka sekogas baraar

  Сакам работа

  ₷ṗ₳₷ịв̃̾Ǿ

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде