Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

Зошто фалат луѓе за работа?

 • 1. Заминати се во странство (32%)
  (679)
  Коментари (150)

  Коментари

  nemat mladite n

  Zaradi ovie kopuci na RM

  Zdravje site ke si odime

  Koj posleden odi, neka izgasi svetlo i zakluci vrata. Klučot da go frli vo bezdna

  Gi zede germanija

  Lugje, dajte informacija kako vo stranstvo so mocan makedonski pasos?

  За подобар живот

  zosto platite se mali cenite visoki nikakvi uslovi i zatoa si zaminatat

  Eden ot tie sum i jas koj bi sedel vo mizerija

  Prokleti da se site funcioneri i nivni familii bidejki samo tie sakaat da ziveat i site po red se vraboteni na drzavna cicka.

  Веќе 2 години како сме преселени во Германија и многу сме задоволни, имаме солидни плати и многу поквалитетен живот.

  Lugje, poglednete samo koi se ke bidat idni sudii, obviniteli! Pu! Begajte koj kako znae, ova prokleto parce zemja veke e privatizirano i nikoj od obicnive gragjani bel den nema da vidi.

  ova e vukojebina a ne drzava

  Zaminyvaa vo stransto oti so ovie plati ne moze mesecot da se pomini,

  Каков народ, такви политичари и таква држава. Тражили сте-гледајте.

  За да остануват 60.000 минималка НЕТО

  Site osven vtoroto

  Sekoj sto e zaminat sigurno od arno ne e zaminat vo stranstvo mali plati tesko za zivot kqj nas

  Ретко некој да се врати

  Poradi pogolema plata

  Заминати се во странство зошто платите не се добри и нема берза на трудот работодавачите не сакаат да дадат од својот дел на колачот и работниците бегаат

  zatoa shto poveketo se vo stranstvo

  Aj plati sto ne se dobri, a gazdi seljacista, politicka situacija u mk ne moze da bide polosa. Begajte lugje!

  Bidejki platite ne se dobri

  Za sve

  Morat da zaminat od makedonski gazdi aman sakate daim rabotat na makedonski gazdi za bez pari denonokno

  Македонче бега од само себе, од својот проклет менталитет, од пуста злоба, рѓава душа.

  Целаа среќа што нема термини за визи во герм.амбасада инаку по 100 на ден ќе си одат легално и можеби нема да се вратат.Сега одат на 3 месеци на црно па се враќаат.

  poradi site tocki od 1 do 4

  Да се пишам Блгар - ни под разно, а со македонски пасош не можеш ништо. Ем високо, ем длабоко.

  Се е поради македонскиот менталитет, да те без причина понижува, да ти вика, да покаже кој е газда и да си ги лечи комплексите. А плата катастофа. И Господ има дигнато раце од Македонија, нит држава нит народ бидува.

  , nema dobar kadar

  i doprva ke zaminvame

  Mala plata

  Голема благодарност до Владата на РС Македонија, како и на сите претходни влади, кои ни овозможија да заминиме надвор од земјата во која сме родени и пораснати, за брзо ке стани земја на старци, кои за жал ке нема од каде да земаат пензија, све писмено замина …. Стсвете малце прст на глава… Ако остана некој што има барем грам мозок!

  Sigurno tuka nema da ostanat i da rabotar za 300 eur koga trosocite se 500 eur minimum

  Evropjani odat da rabotat vo usa,kAnada i avstralija

  Im cestitam na mladite odat napred godinite da ne im propadnat

  Поради лошите услови за работа и мали плати

  Platite ne se dobri,I site drugi raboti sto falat vo Edna ne demokratska zemja..

  Platite se mali

  Platite se mali

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb

  cumb,)".,..'.)

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa

  fqHa',(,))"),)

  подобра плата

  poradi mali plati a skap zivot

  Zosto nema zivot vo ovaa drzava

  Niski plati ,tezok zivot

  /

  Vo turizmot i igostitelstvoto se raboti za minimalec

  Животните услови се мизерни

  plati, uslovi, sitem, napreduvanje

 • 2. Не им се работи (4%)
  (90)
  Коментари (8)

  Коментари

  Ke bese dobro da stavevte "drugo". Znaci, ne deka na lugjevo ne im se raboti tuku vo malite mesta vo vnatresnosta nema rabota a odenje vo npr Skopje ili drug pogolem grad e tolku skapa opcija da so plata ne moze da se pokrijat ni kirija ni smetki. Nema plateni patni troskovi kako na pratenicive......

  Газдите се жалат им бегаат вработени па ќе увезувале странска работна сила а тоа што кај нас има многу други невработени лица , е тие биле со несоодветно образование. Па дајте мајку му, газдиве и државичката ни, понудете обука, преквалификација, дајте нормална плата и задржете го народот во државава. И тоа Агенцијава за вработување е толку непотребна институција со безобразни вработени, сите нека одат у пм.

  Се додека се вработуваат исклучиво семејствата на моќниците во Monkeydonia, тука нема спас. Глуп си народе што го трпиш сево ова. А на моќниците им посакувам се најлошо.

  100625421

  Живеам од кирија имам дуќан на широк сокак 1000 евра месечно земам

  разочарани се од ситуацијата во државата

  Тие што се стручни не можат да функционираат во хаосот, а тие што не се стручни го создаваат хаосот бидејќи само така можат да заработат без труд.

  Site sakat vo office

 • 3. Платите не се добри (50%)
  (1051)
  Коментари (86)

  Коментари

  mali plati

  mali se platite

  Zosto bi si odel nekoj vo stranstvo ako mu e dobra platata

  Gazdite treba da se osvestat deka treba da gi odvzat kesinjata

  Се додека не се воведе принцип на зголемување на платите согласно инфлацијата, ќе нема работна сила.

  Платите и условите за работа кои се нудат се како за пред 10 год.

  Platite se mizerija za ovoj standard

  Koj ke ti raboti ovde Plata e za konduri samo

  Niska svest kaj narodot narodot ja drzi firmata a ne gazdata

  So 20000 den sto ke prais

  Strasna rabota e

  .

  50 000 треба да биде минимална плата

  Malli plati se pllakja minimallec

  Ниски плати, не се цени трудот, лоши услови за работа

  Катастрофа

  Platite nise mizerni

  За минималец не се работи освен возрасните работат кои им останало уште малку до пензија младите бегаат во странство барајќи каде што се плаќа за секој изработен саат, а овде за лепе очи.

  Многу работа малку пари

  na prvo mesto

  Za malku pari nese raboti sakat rabota a negi plakat rabotnicite

  Slabi plati nikoj ne bega od arno

  ........

  Platata e ramna na solidarna pomos

  Katastrofa

  Заедно си ова, следува и број 1. и 4.

  Платите се толкави колку да опстанеме, ништо не можеш да си дозволи повеќе, еден обичен кауч е една плата.Една плата е неопходна за едно бебе да се одгледа, со вештачко млеко и памперси,бањање,перење,греење, струја?

  Но и многу други работи фалат- условиз за работа

  За нормален живот минимум е потребно 45.000 за една особа

  Minimalna plata treba da bide 500 e

  komunalec ka 15 nema plati minimalni ima

  Mali plati

  si zamina site mladi se zaradi platite

  koj ke vi raboti za 500 eur

  Platite se niski i mladite nesakat da rabotat za mala plata i zatoa zaminuvaat za stranstvo .i tek ce zaminuvaat makedonija ce ostane prazna.

  Plati mali

  Pllatite se katastrofa i pllus Si zaminuvat za podobar zivot

  I zatoa begat vo stranstvo

  Platite se socijalna pomos

  Uste i komentar...

  Месечен трошок 28000 а со сопругата земаме и двајцата по 18000./

  Katastrofa beda

  За патни трошоци,облека и храна на работникот,не се доволни,а камо ли за плаќање сметки или прихранувајте на семејството.

  Ако може бесплатно да се ангажираат :)))

  Platitr I uslovite

  Вррме на брз придтап до онгормации

  Мора да се зголемат платите

  За скоро секоја професија нудат минималец

  GAZDITE ZA TIE PARI NEKA SI VRABOTAT SVOI SINOVI I KERKI

  Заради тоа си одат во странство

  Minimalna neto plata treba da bide min. 600 EUR

  platite isti a cenite se krevaat

  KOLKU SE BARA OD RABOTNIKOT A SHTO SE NUDI

  Мала плата многу работа

  Фирмите сакаат експерти по дампинг цена (ако може платата на почеток да биде приближно на стажант)

  platite se mali a se e skapo i nemaat pari za niv za da ja nahranat svojata dusa kako idenje na odmor, teatar, kino ili ucestvo vo nekoj sport zasto parite idat na hrana i smetki

  2

  30000 ден минимална плата треба да биде во Македонија

  Zaminuvaat vo stranstvo za podobri plati i podobri uslovi

  platite se mizerni ne da ne se dobri !

  Platite se misli a uslivite se losi

  Што ќе потрае до 18000 денари!??

  ќе биде само упорни треба да се работодавците :)))

  mizerija

  katastrofa

  Катастрофа

  Lopovi svi gazde

  Katastrofa

  Премали плати, И несериозни работодавачи

  Treba poveke plakanje 3 smena,a i 1 i 2 smena

  Sramni plati davate zagreovi mesecniot prihod vo mk e pomal od nedelniot vo eu pozz

  Mali plati

  заев курка мицко и ахмети нека работат за 300 евра

  Platite ne se dovolni za da se zacuva osnovnoto covekovo dostoinstvo

  35000 minimalna plata treba

  Да се зголемат

  I uslovite katastrofa

  Na skap standart mali primanja

  Treba minimum platata da bide 800eu na ovoj standart

  40 000

  Да ги прашаме газдите дали би работеле за тие смешни платички!

  Detski dodatok zemame

  Site sakame normalen zivot za da mozeme so cesno i makotrpno zarabotena redovna mesecna plata a i mekici da si kupime stan, kola, ubava obleka, da se setame. Znaci najosnovni covekovi prava.

  секој напушта и оде на подобро платена работа

  ..

  Ne dovolni za egzistencija,samo kolku da se prezive.i gazdite se odnesuvat kako robovladeteli.

 • 4. Условите за работа не се добри (13%)
  (270)
  Коментари (24)

  Коментари

  Nesmees da nalravis ni pauza od edna minuta minutta

  Platine ne se dobri

  Да

  Пореметени систем на вредности во земјава го зема и се повеќе ќе го зема својот данок. Неписмени се поставени во администрација, а ние интелектуалците сме принудени да работиме физичка работа. Така се добиваат истовремено и слаби физички работници и малограѓански административци. Во оваа земја вреди да си административен или полицаец. Само така ќе имаш пристојна плата за живот. Не се важни заслугите и способностите, битно е да се биде партиски послушник, или уште подобро спонзоруша(секоја чест на проститутките, кои во однос на претходните чесно си го вадат лебот). Но истите не се само финансиски привилиговани, истите зе заштитени и од отпуштање. Како може еден Градоначалник да направи реорганизација, ако наследува администрација од претходна, конкурентна и неспособна администрација. Може само да ја додаде и својата нова администрација и да прави уште поголеми неоправдани трошоци, коишто уште повеќе ќе доведат до задолжувања. Но сето ова не е и најстрашното. Најстрашно е што ние со ова им даваме лош пример на помалите генерации, коишто секако дека ќе се гледаат на добро ситуираните административци и ќе ги копираат нивните однесувања. Зошто да се постигнуваат добри резултати во школо и факултет, кога лекарите, инжинерите итн.

  Bravo za komentarot. Samo da dodadam, ako ne se izleze na protesti (a mozebi ke trebe i revolucija!) otide Severnava u PM!

  Zlouptreba na rabotnik i rabotini casovi

  Има мобинг на работа а платите мизерија

  Od mnogu pricini ednostavno nikoj ne bega od kef 15 god rabotev dobiv invalidnost 50% odma na teknoloski me pustiva 7meseci 50% od plada i sega doma tatko na 3 deca i drugi toae nesigurnost na ovaa prokleta zemja

  До Вработување: испринтајте ги коментарите и пратете до политичарите!

  katastrofa

  Шефови а не лидери, егото на прво место па потоа работата.

  Се бараат кодоши

  Rabota vo sabota, nabildani normi, aroganten odnos na rakovodstvoto...

  Вработени се во влада

  и Платите не се добри (нема опција две да штиклираш).

  Живеам во северо-источниот дел на МК. Немам работа дооолго време. Тука и нема работа за лек, само партиски војници или странство со бугарски пасош. Од туристичкиот сектор се жалат дека немаат работници, им бегале надвор од Македонија а другиве ги мрзело да работат. Ајде Врабптување, биди нашиот адвокат, кажи им на тија што бараат персонал за во хотели во Охрид нпр дека има луѓе кои сакаат да работат ама со плата која се нуди не можат да си платат сместување и јадење. Ако газдите понудат барем сопствена соба со купатило, бидејќи секој сака приватност, ќе има кандидати. Дури и луѓе без сертификати ама со познавање на странски јазици, желба за работа, треба да бидат земени во предвид. И плус МК Влада размислува да увезе работна сила од странство. Е па свашта. Глупава држава која не де грижи за своите граѓани!

  alfi

  Nema bezbednost pri teska rabota

  Nema bezbednost pri teska rabota

  Работодавачите не го почитуваат законот за заштита при работа, посебно македонските газди

  Слабо платени за работата што ја работат тука се јавува незадоволство кај народот и ја напуштаат државата

  Ima ckol vo ne rabot vo drcavat

  Поради гнасниот македонски менталитет. Во сржта покварени!

  Ноќните смени треба да се дупло

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Повеќе информации можете да прочитате овде