Vrabotuvanje.com - Систем администратор - Скопје - Електродистрибуција ДООЕЛ
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Систем администратор

Скопје

Рок за пријавување:

 • Електродистрибуција ДООЕЛ

Електродистрибуција ДООЕЛ е компанија чија главна дејност е дистрибуција на електрична енергија во Република Северна Македонија. Компанијата е дел од EVN групацијата. 
 
За во одделот Информатички и телекомуникациски технологии, група Инфраструктура потребeн/а е: 


 СИСТЕМ АДМИНИСТРАТОР (М/Ж) 

Работни задачи: 

 • Искуство со Active directory domain services, групни полиси, поддршка на фајл и принт сервиси, RADIUS, DNS и DHCP, Domain controller replication и управување со организациски единици 
 • Администрирање и одржување SAN, NAS системи 
 • Познавања од MS power shell и VBScript   
 • Солидно искуство на систем мониторинг, предупредување и аналитика 
 • Солидно искуство на Microsoft System Center Configuration Manager, PC Image capturing и deployment, развој на софтверски пакети преку SCCM, месечнo управување на PC patch со Windows critical и security updates  Мониторинг и прилагодување на системот за постигнување на оптимални нивоа на перформанси 
 • Искуство со Windows desktop техничка поддршка, со познавање на file и folder безбедност local/domain безбедност и справување со проблеми на оперативните системи 
 • Искуство со Unix, Linux OS 
 • Искуство со виртуелни средини – Hyper-V,VMware, P2V server conversion и со системи за бекап на податоци  Основно разбирање на IP и транспортни технологии, MSSQL и Oracle DBs 


Потребни компетенции:
 

 • Високо образование - Технички факултет 
 • Одлично познавање Англиски јазик 
 • Претходно работно искуство од најмалку 5 години 
 • Одлични комуникациски и аналитички способности   
 • Доверливост, исполнителност, иницијативност, способност за работа во тим 
 
Доколку сте заинтересирани за кариера во Електродистрибуција, на jobs.elektrodistribucija@evn.mk испратете куса биографија и мотивационо писмо. 
 
Напомена: Доколку сакате Вашите податоци да бидат зачувани во нашата база на податоци согласно Законот за заштита на лични податоци, покрај биографијата и мотивациското писмо треба да испратите и изјава за дозвола за користење на лични податоци за потребите за вработување.  
 
Електродистрибуција е компанија која нуди еднакви можности и правичен третман при вработување на сите лица без оглед на нивната раса, пол, религија, национална припадност, вид на попреченост или политичка припадност. 
Брза апликација
Испрати на пријател Принтај

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде