Vrabotuvanje.com - Унапредувач на продажба/Комерцијалист - Скопје, Битола и Струмица - ФРИКОМ БЕОГРАД ДООЕЛ
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Унапредувач на продажба/Комерцијалист

Скопје, Битола и Струмица

Рок за пријавување:

  • ФРИКОМ БЕОГРАД ДООЕЛ

Nomad Foods е европска водечка компанија за замрзната храна и една од најголемите во светот. Портфолиото на одличните брендови на компанијата кое ги вклучува Birds Eye, Findus, Iglo а од неодамна и Ledo и Frikom со генерации им служи на локалните европски пазари и се залага за храна која е со одличен вкус и висок квалитет.

Како дел од семејството Nomad Foods, компанијата Фриком Београд Дооел Скопје објавува оглас за вработување на персонал за територијата на град Скопје, Битола и Струмица за следната позиција:

УНАПРЕДУВАЧ НА ПРОДАЖБА/КОМЕРЦИЈАЛИСТ

Потребни квалификации:
  • Минимум ССС – завршено вишо или високо образование ќе се смета како предност
  • Работно искуство од минимум 2 години на иста позиција
  • Познавање на МS Office програма и работа со компјутер
  • Возачка дозвола Б – категорија/активен возач
 
Одговорности и задачи:
  • Планирање и организирање на продажни активности
  • Следење и реализација на зададен таргет план и рута на посета на објекти
  • Следење на продажбата и превземање на активности за зголемување на продажбата
  • Развивање и одржување на односи со коминтентите
  • Следење и грижа за наплата

Вашата професионална биографија можете да ја доставите преку полето Брза Апликација со задолжителна назнака на апликацијата за оглас за “Унапредувач на продажба/комерцијалист”.

Напомена: 
Само апликациите кои ќе влезат во потесен круг ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

Брза апликација
Испрати на пријател Принтај

СПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПЛАТА

Просечната плата во категоријата
Продажба изнесува 22.310 MKD.

Дознај ја платата за посакуваната позиција според твоите квалификации!

Започни

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде