Vrabotuvanje.com - Key Account Manager - Sony - Скопје - V+O Communications
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Key Account Manager - Sony

Скопје

Рок за пријавување:

 • V+O Communications
 • Адреса: Аура Бизнис Центар 1 Булевар Партизански Одреди 14, кат 7, стан 28 1000 Скопје, 1000 Скопје
Како глобален технолошки лидер, мисијата на Sony е да биде компанија која континуирано ја инспирира и исполнува љубопитноста на клиентите. V+O Communications бара Key Account Manager (Менаџер на клучни сметки) за Sony.

Oва е една од најважните позиции во тимот на Sony во Скопје, со одговорност за управување со портфолиото на производи за широка потрошувачка со сите големи малопродажни синџири на продавници во земјата и блискиот регион. Менаџерот на клучни сметки одговара пред Менаџерот за продажба во канцеларијата на Sony во Бугарија и управува со клучните национални и регионални сметки - на територијата на Северна Македонија, Албанија и Косово.

В+О има потреба од:

KEY ACCOUNT MANAGER - SONY

Опис на работно место:

 • Менаџерот на клучни сметки ја води стратегијата и комуникацијата со главните сметки/клиенти и соработници/партнери на Сони. Одговорен/одговорна е за процесот на планирање, следејќи ангажиран и проактивен пристап кој се осигурува за Сони да реагира ефективно и ефикасно на потребите и барањата на клиентите на локално и регионални пазари.
 • Тој/таа ќе треба да демонстрира силно лидерство, одлични комуникациски и тимски способности, како и аналитички пристап во поставувањето и спроведувањето на стратегиите на Сони за продажба и дистрибуција и извршување на таргетите за продажба во согласност со целите на компанијата.

Главни работни задачи:

 • Блиска координација и репортирање до Националниот менаџер за продажба во Бугарија
 • Координација и комуникација со тимовите за продажба и маркетинг на дневна основа
 • Одговорен/одговорна за продажба на претходно поставена група на производи во согласност со стратегијата на компанијата
 • Одржување и унапредување на односи со дистрибутерите, менаџерите на продавниците и промотерите
 • Зголемување на продажбата преку правилен избор на продавници и адекватен избор на категории/модели на производи
 • Одговорност за комуникација со продавниците, нивото на залихи и предлагање на корективни активности во случај на критични ситуации на залиха
 • Тесна соработка со мерчендајзерите за да се постигне координирана стратегија и постигнување на продажните цели, како и континуирани подобрувања на продавниците и прикажувањето на производите
 • Одржување на одличен однос со дистрибутерите, колегите и соработниците
 • Управување со дистрибуцијата на производите на Sony, преговарање за опсегот на производи со дистрибутерите, задржување на договорениот опсег
 • Поддршка на другите оддели во компанијата со редовни повратни информации од пазарот комуницирани на организиран начин
 • Спроведување на промотивни активности на Sony
 • Поставување во продавница; организирање на обуки за производи
 • Проактивен пристап кон решавање на проблемите
 • Креативен и ориентиран кон продажба за постигнување на претходно поставени цели и цели
 • Активен придонeс во планирањето и адекватното користење на Буџетот
 • Следење на плаќањата и долговите на клучните сметки;

Од кандидатот очекуваме:

 • Брзо учење на сите категориите на производи на Sony (особено телевизори)
 • Англиски јазик
 • Возачка дозвола Б категорија
 • Најмалку 4 години професионално искуство на слична функција
 • Подготвеност за патување регионално како дел од улогата
 • Претходно искуство во работа во технолошкиот сектор е предност
 • Одлична умешност во користење на Microsoft Office пакети (Excel, Word, Power Point)
 • Високо образование
 • Комерцијално/продажно искуство може да биде предност
 • Комуникациски и преговарачки вештини
 • Отворено размислување, креативност и начин на размислување ориентиран кон резултати.

Што нудиме:

 • Конкурентен пакет за компензација
 • Можност за учење и развој
 • Плата: 800 до 1100 евра.

Доколку сте заинтересирани за објавената работна позиција, сметате дека поседувате вештини со кои би одговориле на работните задачи и сакате да бидете дел од професионалниот тим на В+О, Ве молиме испратете ни го Вашето CV преку полето Брза Апликација.

Само кандидатите кои ги исполнуваат горенаведените услови ќе бидат повикани на интервју.

Брза апликација
Испрати на пријател Принтај

СПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПЛАТА

Просечната плата во категоријата
Електротехника изнесува 22.219 MKD.

Дознај ја платата за посакуваната позиција според твоите квалификации!

Започни

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Повеќе информации можете да прочитате овде