Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

Дали сметате дека е фер само вработените во приватните фирми да имаат право на К-15?

 • Да (45%)
  (283)
  Коментари (22)

  Коментари

  Zatoa sto nezasluzuvaat ni platata sto ja zemaat

  ne 9000 treba 1000evra da mu isplatat ako ne se rabotnicite gazdite sami li ke rabotat za da stanat gazdi

  vo drzavnite institucii malku li im se platite?

  Zasto tie se najmalku plateni

  Thshs

  Pa dobro e site da zemaat

  Kako mozem da raboti

  Davali ne davaat

  Okeechobee

  Кога ќе има 1/2 од сегашнава администрација и ќе работи 2х поефикасно, тогаш можеби и "не". МОЖЕБИ.

  zatoa sto vo drzavnite firmi poveke sedat otkolku sto rabotat;

  Малку ли бенефиции имаат државните сектори ?! :)

  Vo drzaven sektor K15e da se vrabotas.A maliplati zemaat za grevota

  Moze da se menjame ako sakaat za da zemat k15

  bidejki treba si k-15

  Najzagrozeni

  Da . bidejki

  Aдминистрација е веќе доволно привилегирана ...

  .

  Нереален сооднос на платите :

  тие создаваат новосоздадена вредност, за разлика од нив, вработените во јавниот (државниот) сектор се само потрошувачи и онака се тешко привилегирани

  Zatoa sto i parite za plati vo javiniot sektor se zaraboteni od strana na privatniot sektor i kreditite koi konstantno se zemaat da se kreditiraat plati vo javna administracija. taka da, uste eden impakt vo pravec na namaluvanje na platite vo privatniot sektor ne e potreben na smetka na zgolemuvanje na prihodite vo javniot sektor. Nie sme edinstvena drzava vo svetot kade vo javniot sektor platite se pogolemi od privatniot. K15 za javen sektor? Definitivno NE!!!

 • Не (55%)
  (340)
  Коментари (23)

  Коментари

  елемент на дискриминација

  Katastrofa od drzava

  Bi trebalo site

  site vraboteniosven pratenicite

  Samo dali lugeto sto rabotat vo privaten sektor gi dobivaat prihodite.

  Treba sekoj da zema

  Сите сме исти пред устав и закон, нели?

  ne se soglasuvam

  Законот МОРА да е еднаков за сите. Не смее да постојат закони за приватен и државен сектор. Тоа е сегрегација и дискриминација од најдолен вид. Со селективни закони, држава не бидува.

  Сите вработени треба да имаат право на К- 15.

  Site sme rabotnici,i treba DA gi uzivame istite privilegi,i isti odgovornosti bez razlika vo koj sektor rabotime

  Sramota e sto drzavata gi zadolzuva privatnite kompanii za k-15 a samata drzava ne go dava istiot dodatok na svoite vraboteni.

  Ustaven da go proveri zakonot ne e demokratski

  Site rabotime i site zasluzuvame K15

  Ne pomaga komentar

  Trebe site da imaat K-15

  Neeee

  Vazi za site

  Не е вооп

  Дали сте свесни дека тоа фамозно К 15, за кое толку многу се дига прашина, не го земаат сите што работат во приватниот сектор.Со години се врши деградирање во однос на платата која нема никакво покачување.Зошто се молчи на оваа тема?Се живее ли со 12000 плата ?Со стаж повеќе од 25 години?

  Ova e diskriminacija site vraboteni da zamat K-15

  дискриминација

  sekoj ima pravo

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде