Vrabotuvanje.com - Совети за барање работа и кариера
Сподели
Tweet
Сподели

Совети за барање работа и кариера

Повеќе

Советите на порталот Vrabotuvanje.com.mk се осмислени во две категории: работодавци, работобаратели и совети од правник. Целта е да и понудиме на секоја група низа совети во нејзината област на интерес. Така, работобарателите можат да се информираат за теми како што се аплицирање за работа, селективен процес, управување со кариера, како и да прочитате позитивни искуства од корисники кои успешно пронашле работа преку Vrabotuvanje.com.mk. Работодавците можат да најдат различни совети на тема: избор на вработени, мотивација на вработените и мојот бизнис. Работобарателите можат во рубриката “Совет од правник“ да прочитаат совети од нашиот правник поврзани со работниот однос, правото на годишен одмор, право на боледување и право на породилно отсуство, престанок на работниот однос и други актуелни прашања поврзани со проблеми за добивање отпремнина и пензија. Советите вклучуваат конкретни примери за тоа како треба да изгледа едно CV, како и бројни психолошки вежби и тестови. Ве интересира како треба да изгледа една препорака? Како да напишете квалитетна молба за вработување? Сето тоа можете да го дознаете преку нашите совети. Ако сакате да дознаете уште повеќе, можете да се претплатите на newsletter-от за работобаратели или newsletter-от за работодавци и да бидете во тек со најновите вести и огласи за вработување и да ги следите најновите пракси и актуелности на пазарот на трудот. Вежбите и тестовите ќе ви помогнат да откриете дали сте под стрес, како всушност изгледа едно психолошко тестирање и како да се однесувате кога за прв пат ви прават психолошко тестирање.

Најнови Најчитани
 • Што е отказен рок? Што е отказен рок?

  Добивте или дадовте отказ од работа? Не заборавајте на отказниот рок, којшто е детерминиран и предвиден во Законот за работни односи.

 • Мотивирајте ги вашите вработени според принципите на Стив Џобс Мотивирајте ги вашите вработени според принципите на Стив Џобс

  Стив Џобс понекогаш не беше милостив, но тешко дека некој може да ги предизвика неговите квалитети како лидер. Тој знаеше да ги мотивира луѓето, знаеше да се справи со разни ситуации и со својот пример ги водеше оние околу него. Покрај тоа, тој поседуваше победничка харизма која му помогна во различни ситуации.

 • Шеф сте? Овие работи никогаш не им ги кажувајте на вработените Шеф сте? Овие работи никогаш не им ги кажувајте на вработените

  Имате одговорна позиција на работа и од вас зависат многу одлуки што треба да бидат донесени, во ваши раце е координацијата на тимовите, вие го имате последниот збор во компанијата… Сето тоа е во описот на работно место – шеф, но вистинскиот шеф и покрај сите притисоци, рокови и стресови, не смее да си дозволи ова да им го каже на своите вработени:

 • 5 работи што треба да ги избегнувате кога пишувате мејл 5 работи што треба да ги избегнувате кога пишувате мејл

  Кога пишувате мејл до вашите колеги, претпоставени, соработници, клиенти, потенцијални партнери… мора да бидете внимателни, да не навредите некого или да не бидете погрешно разбрани.

 • Сезонска работа: Што значи и кои се вашите права Сезонска работа: Што значи и кои се вашите права

  Законот за работни односи со член 47 го регулира делот кој се однесува на сезонската работа.

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде