Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

Дали ја поддржувате иницијативата за неработна недела за сите?

 • Категорично НЕ (5%)
  (85)
  Коментари (9)

  Коментари

  He

  1/7 od vrabotenite vo subjekti sto rabotat i vo nedela, ke bidat otpusteni od strana na rabotodavcite

  Ne za site, nekoj mora da raboti u nedela pr restorani i dr sto se za rekreacija za drugite sto rabotat cela nedela

  тогаш не треба да работат ни бензиски ни ресторани ни патарини ...

  GO SAKA PARITE A NEJKE DA RABOTI SEKOJ SAKA PUN NOVCANIK A GO FAKA MRZA NE MU SE RABOTI

  Samir

  Treba da se raboti ama da se dava duplo nevnica ne isto nevnica kako raboten den

  Ma i sabota treba!za poveke vreme da se posveti na familijata zas otideno e se pez kontrola .....

  Бидејќи луѓето од каде ќе пазарат за во недела како на пример леб кој што во секое семејство е потребен лебот

 • НЕ, Нашата економија не е спремна за таков чекор (5%)
  (90)
  Коментари (4)

  Коментари

  I yaka ekonomijata propaga imajki ja vo predvid situacijaya .a osobeno mite diemi .reeba da rabotat site no na primer so ograniceno rabotno vreme od 8 do 16 casot

  neizdrzlivo

  Propast na drzavu gotovi smo!

  Ima rabotnici koi Sto rabotaat vo privatni agencii za obezbeduvanje vtoro rabotnici koi rabotaat za albanski gazni kade Sto petok e ne raboten den ima marketi koi Sto rabotaat kafivi restorani hoteli IDR

 • ДА, само доколку работодавачите имаат право на избор да работат или не (7%)
  (132)
  Коментари (6)

  Коментари

  Сако фабриките би требало да работат во недела односно оние фабрики кои неможат да ги сопрат машините

  Ako se raboti da se plati kolku sto treba

  Da sakam

  Da Treba

  Доколку според закон ја плати работодавец зошто да неможе сам да бира.

  Sunita

 • Апсолутно ДА (83%)
  (1518)
  Коментари (78)

  Коментари

  osven kafanite,hotelite,i normalno kade procesot ne smee da zapre

  KATEGORICHNO DA!!!

  Da, zatoa što rabotev po marketi i znam što e rabota sekoj den bez praznik i plus ništo da ne e plateno, Sramota golema!!!!

  Da

  Potrebna e i nerabotna sabota....

  Недела е ден за сите да уживаат со семејствата, тој што сака да си пазари за дома може да го направи тоа во текот на неделата и сабота, а не во недела на сите што им е досадно дома си акаат по молови. Одамна требаше да биде прогласен за неработен!

  Секој има право барем еден ден со семејството. А ние ќе се нучиме да се снабдиме на време.

  Da ne se raboti vo nedela.I da vazi za site kompanii,firmi,marketi itn.

  Sekoj treba doma da sedi vo bedela, dokolku mora da odi da mu bide plateno 200%

  Odlicno

  Што побрзо, тоа подобро. Со можност да има зачестени контроли во денот недела, бидејќи работниците од приватниот сектор кско што се во текстилот, маркетите и сл, ќе бидат повтормо понижени за да работат овој ден, доколку не се има контроли и сл.

  Redno vreme e!!!

  И тие луѓе имаат фамилија и заслужен ден за одмор

  Работодавачите да немаат право на избор

  Да а треба и во сабота како порано

  M

  Освен неработна недела и саботата треба да биде неработна, како што е во државниот сектор, така треба да биде и во приватниот сектор, сите вработени треба да бидат еднакви пред уставот и законите

  За добро на сите

  Da

  Apsolutno golemo da

  Da

  Da

  Nedela e den za odmor sa site

  Не само што вработените ќе имаат ден за одмор во недела, со тоа ќе се променат навиките на подобро на останатите луѓе со тоа што ќе мора да испазаруват остљнатите денови наместо да преспиваат поручек или да се собираат предолго во кафиќи, ресторани

  Daaa

  Nedela e den za semejstvoto

  Da

  Недела е ден да се биде со семејството затоа и треба да е неработен.

  Da zatoa sto site imaat familii site salat da jadat zaedno a ne samo administracija a vikend doma... Site se luge

  Тие што не работат недела можеби им е сеедно, но ние што ја работиме навистина ни значи

  15 godini rabotam vo prehrana i mislam deka nedela treba da ne se raboti zatoa sto site nie imame familii i nedela ni eden drug den nemoze da ja zameni.

  А зошто толку се чека за работниците да добијат заслужен одмор.

  јас би и секоја 5та недела да е карантин после 3 часот за да може да си уживаме сите со фамилиите.

  И саботата е неработна а не за беспари да им работи некој

  Vo site sovremeni drzavi e taka

  Како ќе ја сочуваме основната клетка на општеството, семејството ако нашите мајки, татковци, браќа, сестри, сопруги и сопрузи се во маркет, дуќан за гардероба итн на работа..во Недела. Слушам и глупости дека во Недела сме оделе фамилијарно по кафани на ручек, не викам не ама колку се во кафана а колку по дома процентуално....ома уште многууу

  Da

  Ne samo nedela i sabota da bide, isto kako na evropa !

  Задолжително неработна недела.

  krajno vreme e

  Da

  Апсолутноооо ДА!

  Isto taka, da ima inicijativa i od ponedelnik do sabota da se raboti do 17 h! So isklucok na marketi koi bi mozele da rabotat i do 20 h.

  Еден ден посветен на семејството.Не е само важна работата туку и семејството.

  Корона и полицискиот час покажа дека се ќе биде покриено.

  Sabota I nedela ,vikend denovi posveteni na najbliskite

  dali zaboravivme porano vo nedela se rabotese do 10 i toa samo marketi

  Nedela e od bog blagoslove za neraboten den

  Секој заслужува да биде слободен во недела

  Мора не недела и сабота на времето како што беше, сабота продавници до 11h

  Segde vo svetot nedela e nerabotna, a na vremeto i tuka bese taka

  da

  NEMA KOMENTAR

  da

  Сосема ја поддржувам иницијативата за неработни недела, и тоа без право на избор на работодавачите.

  Se pod razbira deka nedela e den za idmor!!!!!!!

  Da

  Da

  Sakam da rabotam

  Da ja sledime evropa treba i sabota da ne e rabota 40 casa nedelno toa znaci 5 rabotni dena po' 8 casa 40 casa nedelno

  D

  zatoa sto nikoj nema da zagubi a mnogu luge ke bidat srekni

  I sabota

  Treba i odmor na coveckoto telo,psixicki i fizicki

  Sabota i nedela treba da se odmara

  Зошто тој ден треба да сме со семејството

  Ne e potrben

  Treba i sabota da bide neraboten den

  Dali sum vo listata

  Osven za javni ilindrzavni organi - policija, bolnica, protiv pozarna,

  Nedela e den za odmor i taka treba da bide

  Vo vremeto na Poraneshna Jugosllavija, sabota i nedella bea ne rabotni denovi. A ne sega samo nedella !!!

  Da bara rabita

  Site treba da odmaraat vo nedela zatoa shto e sedmiot den.

  treba da bide den na semejstvoto site doma

  Ne samo nedelite tuku i sabotite da ima covek moznost familijata da si ja vidi i odmori od macnata i naporna rabota.

  da

  lugeto zasluzuvaat da rabotat ede. de

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде