Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

"Што е тоа што би ве задржало во земјава, ако имате можност за кариера во странство"?

 • Добар менаџер (3%)
  (38)
  Коментари (1)

  Коментари

  Да напредувам во какиерата и добра плата

 • Повисока плата (59%)
  (702)
  Коментари (47)

  Коментари

  1200 e

  Nemozhesh da stignesh samo smetki da platish

  Газдите се шупаци

  Над 1000 евра почетна плата за доктор

  500€ nedelno za obicni smrtnici a za drugi mashala poveke.

  .

  so ovaa minimalec 4clano semestvo ne se zivee

  Ако добивам иста плата со платата која би ја добивал во странство.

  850 EUR

  minimalna plata 60.000.00den.togas.nikoj.nema.daizbega.od.makedonija.obvinitel.5000€sudija.3000€

  Повисоките плати доколку ги имаме во иднина во нашава држава согласно на нашиот стандар и трошкови би ме задржале,инаку не.Платите се прилично ниски во нашава држава и затоа сите заминуваат во странство.

  Da rabotam so prostitucija preprodavanje na organi trgovija so lugje droga i oruzje

  Mnogu niski plati zemame, a premnogu rabotime i fizicki i psihicki

  3000 евра

  2500 eur

  zgolemuvanje na plata na godisno nivo, soglasno obvrskite i tezinata na rabota

  35000

  800 €

  Da bidi minimalna 25.000 za da mozis barem malku da izlezes na kraj....

  1000 eu

  Poradi zgolemeni troshocii za zivot hrana, struja, voda, isto taka zgolemeni troshoci okolu decata I mnogu drugi raboti A platite nikakvim vo globala ne mozesh da preziveesh normalan zivot ni 15 dena... ZALOSNO za rabotnikot od sredna klasa... Pozzz.

  И подобар менаџер и Семејство и се..

  10.000, евра месечна нето плата

  40000

  40000

  90% од фирмите не ѓи плакаат прекувремените работни часови, државата го знае тоа и премолчува, луѓето пред се не сакаат неправда, и се селат!

  ...

  60.000

  Baram rabota

  60.000 денари

  Platata e ludilo 15000 za se stignuva i da mi ostane MIZERIJA

  40 000 po polnoleten gregjanin

  mali plati visoki standardi...so edna plata minimalna ne ae se gleda familija

  750 eu

  Нормално повисоката плата ќе ме задржува во македонија и тоа ако се нормални цените ако е минималната плата 80.000 денари е само тогаш нема да размислам да одам да просперирам во друга држава.

  cenite na se rastat samo platata ni e propast

  1000 евра

  Povisoki plati za da se ostane ovde

  Не е до платата, до системот е...

  Da se ceni realno trudot na onoj koj saka da raboti

  Vo Makedonija da dojde stranska uprava! Lugje koi se vecno na vlast pravat zivotot na site drugi da bide pekol osven za niv samite. Aram da im e!

  Одржавам мрежа во кабелски оператор и земам плата 20000 а сум вработена повеќе од 2 год.

  1000 еур

  Bez komentar

  Бидејки и таа минимална пчата е недоволна

  Пара буши где бургија нече

  Povisoka Plata I dobar menadjer sto ne gibponizuva vrabotenite

 • Напредување на работното место според досегашното искуство (12%)
  (137)
  Коментари (7)

  Коментари

  И поголема плата, накај 2000 евра.

  Povisoko rabotno mesto povisoka plata pozadovolen i posrekjen zivot

  Imam 15 godini iskustvo plus obrazovanie vo ugostitelstvoto a seuste Imame menadjeri koi neznaat deka Bacardi e rum e and e votka...

  Особено во државната администрација има луѓе кои над 10 години работат како помлади соработници, ова е срам за нашата држава и нашата нација, со вакви политичари сите треба да ја напуштат замјата

  + povisoka plata+pocituvanje na site zakoni+red i disciplina

  Право

  Се помалку се квалитетни лидери

 • Семејството (26%)
  (309)
  Коментари (7)

  Коментари

  Општествена сигурност. Чувство дека сум свој на своето

  Za ni na podobra idnina

  Najvazno e semejstvoto drugo se e minlivo i menlivo

  /

  Во најлош случај.

  Љубов кон татковината

  1

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде