Vrabotuvanje.com - Анкета
Сподели
Tweet
Сподели

Анкета

Заради што никогаш не би ја напуштиле Македонија?

 • Затоа што тука ми е семејството (46%)
  (155)
  Коментари (11)

  Коментари

  I prijatelite.. ako mozhe toptan site da gi spakuvam so mene odma se selam :)

  Затоа што родителите се стари и некој треба да се грижи за нив

  ...не сакам моите деца да растат во туѓина....колку сака нека е богато...све е пролазноо

  A inaku bi otisol odma

  Ама би размислила два пати

  Osven ako ne go zemam semejstvoto so mene

  И затоа што си ја сакам земјата

  Макар и ова не е до толку битно

  Ako si odat tie si odam i jas

  Затоа што тука ми е целото семејство,братучеди, роднини пријатели. Слобода каква што нигде нема,имам куќа и не треба да плаќам ќирија. Кога има нешто за славење има со кого да прославиш, за плачење имаш на кого да се довериш. Корењата ми се тука во мојата мила Македонија. И за крај како оди песната Само дома си е дома

  Иако условите и политичките партии го прават останување во родната земја НЕВОЗМОЖНО!

 • Затоа што си ја сакам земјата (22%)
  (73)
  Коментари (9)

  Коментари

  Каменот си тежи на местото

  Бигорски манастир ❤️

  Заради природните убавини

  Ја сакам Македонија бидејќи таа ми е татковина , овде се родени моите деца, јас , моите родители, нивните родители. Едноставно најубаво ми е овде

  И другите опции ми одговараат многу. Ама да, многу си ја сакам Македонија

  Само дома си е дома

  Topla ubava klima,kade i da odis brzu ke stasas ,sigurno nema da stanuvam cetiri ipol,pet sabajle za na rabota i da patuvam dva casa vo nepoznato,site ke mi nedostigaat od Makedonija osobeno semejstvoto,nema da imam slobodno breme za setanje ,sakam fa setam denski koga e soncevo i navecer koga sakam kade sakam kako sto razbrav vo zapadnite zemji restorantite se preskapi pa ni toa ne moze da se ima tamu,prijatelka rece tamu patuvam dolgo do rabota rabotam 10casa na kompjuter koga ke se vratam doma damo si legnuvam nemozam nitu decata da si gi vidam fadilka gi cuva jas sum tolku umorna sto nitu ednas ne uspeav da si poigram so niv

  Sum se rodila tuka i tuka se cuvstvuvam najdobro

  Si ja sakam zemjata

 • Затоа што имам супер работа (4%)
  (13)
  Коментари (4)

  Коментари

  И затоа што не сум млада. За жал.

  Да би имала добра работа, со одлични работни услови и колеги

  Студирам дефицитарна струка која е добро платена и со која имам можности тука

  So 80.000 plata evropa e tuka

 • Затоа што во странство си секогаш странец (28%)
  (93)
  Коментари (3)

  Коментари

  Но замината сум во странство бидејќи ги ценат сите странци одколку што не ценат во својата сопствена држава кај што сме се родиле …

  Во Македонија за некое време ке биде подобро во секое поле од странство,пример има многу кои се враќаат од Германија поради големата инфлација,мигранти

  И затоа што пред се не е животот само во пари или поточно во легни стани.

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Повеќе информации можете да прочитате овде