Vrabotuvanje.com - Советник/чка за заштита на деца и млади (CSA – Child Safeguarding Advisor) - Скопје - СОС ДЕТСКО СЕЛО
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Советник/чка за заштита на деца и млади (CSA – Child Safeguarding Advisor)

Скопје

Рок за пријавување:

 • СОС ДЕТСКО СЕЛО

СОС Детско село Северна Македонија бара посветен 

СОВЕТНИК/ЧКА ЗА ЗАШТИТА НА ДЕЦА И МЛАДИ (CSA - CHILD SAFEGUARDING ADVISOR)

кој ќе биде одговорен за развивање и спроведување на процедури за заштита на децата во нашата Организација.

Клучни одговорности:

 • Имплементација на политиката: Ја води имплементацијата на Политиката за обезбедување безбедност на деца и млади.
 •  Усогласеност со регулативите: Обезбедува сите документи поврзани со обезбедувањето безбедност на деца и млади да бидат усогласени со националните регулативи.
 • Регионална соработка: Придонесува во регионална мрежа за заштита на деца и млади, споделувајќи ги најдобрите практики и искуства.
 • Тимска соработка: Соработува со националните и тимовите во услугите и ги поддржува, со цел да се осигура безбедноста на децата под наша грижа.
 • Проценка на ризик: Спроведува годишни проценки на ризик за обезбедување на безбедност на деца и млади во соработка со раководителите и проект менаџерите, обезбедувајќи транспарентност и спроведува мерки за подобрување.
 • Управување со инциденти: Воспоставува и спроведува процедури за известување и одговор за заштита на децата и младите на сите нивоа.
 • Обуки и подигање на свеста: Спроведува обуки за заштита на деца и млади за вработените и корисниците, обезбедувајќи учество на децата и младите во сите аспекти на имплементацијата на политиките.
 • Одговорно контакт лице за спроведување на политиките за безбедност на деца и млади.

Квалификации:

 • Искуство во заштита на децата и младите.
 • Познавање на националното законодавство поврзано со заштита на децата.
 • Силни комуникациски вештини.
 • Способност за ефективно спроведување на програми за обука и подигање на свеста.
 • Искуство во управување со инциденти и проценка на ризик.

Доколку сте подготвени да направите разлика во животот на децата и да придонесете за безбедна и негувачка средина, ве покануваме да се придружите на нашиот посветен тим. Заедно, да изградиме иднина каде секое дете ќе биде заштитено и ќе може да напредува.

Повеќе детали за позицијата може да погледнете тука и на истиот линк аплицирајте за да бидете витален дел од СОС Детските села и да помогнете во обликувањето на посветла иднина за децата и младите!

Аплицирај
Испрати на пријател Принтај

СПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПЛАТА

Просечната плата во категоријата
Грижа (за деца, за постари лица...) изнесува 16.702 MKD.

Дознај ја платата за посакуваната позиција според твоите квалификации!

Започни

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Повеќе информации можете да прочитате овде