Vrabotuvanje.com - Аналитичар на податоци - Скопје - ФИТОФАРМ ПЛУС ДОО
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Аналитичар на податоци

Скопје

Рок за пријавување:

  • ФИТОФАРМ ПЛУС ДОО

 

ФИТОФАРМ е реномирана фармацевтска и козметичка компанија, која во рамките на својата деловна определба како клучен столб го има поставено индустриското производство и продажба на козметички производи, додатоци во исхраната, хербални производи и медицински помагала.

 ФИТОФАРМ ПЛУС ДОО Скопје има потреба од  работник на работно место:
 
АНАЛИТИЧАР НА ПОДАТОЦИ

 
Потребни квалификации:
  • Високо образование, предност – (Економија, Математика и Статистика;)
  • Најмалку 2 години искуство на идентична или слична позиција;
  • Напредно познавање на алатките MS Office (Exel, Word, Power Point);
  • Напредни аналитички вештини и работа со големи бази на податоци;
  • Добро познавање на деловен англиски јазик.
Основни работни одговорности:
  • Прецизна и навремена изработка на сите потребни анализи за компанијата, засновани врз историски податоци за продажба, трендови на пазарот и продажни маркетинг активности;
  • Подготвува напредни анализи користејќи различни алатки и извори на податоци за пазарот, користи иновативен пристап за изработка на извештаите во корелација со бизнис процесите;
  • Спроведува редовна евалуација и мерење на клучните бизнис индикатори на компанијата, вклучувајќи ажурирање на месечни/неделни/дневни извештаи, презентации и слично.

Висината на основната бруто плата зависи од тоа колку кандидатот ги исполнува условите на работното место.
 

Ве молиме  пријавите  со Ваша биографија (CV) да ги испратите преку полето Брза Апликација со назнака на апликацијата  - „Аналитичар на податоци“.
 
Брза апликација
Испрати на пријател Принтај

СПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПЛАТА

Просечната плата во категоријата
Останато изнесува 22.029 MKD.

Дознај ја платата за посакуваната позиција според твоите квалификации!

Започни

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на прегледувањето на страницата се согласувате со употребата на колачиња. Повеќе за тоа можете да прочитате овде