Vrabotuvanje.com - Key Account Manager (Менаџер за клучни клиенти) - Скопје - ОРБИКО ДОО
Сподели
Tweet
Сподели
Испрати на пријател

Key Account Manager (Менаџер за клучни клиенти)

Скопје

Рок за пријавување:

 • ОРБИКО ДОО

 

Орбико е водечки дистрибутер за голем број на квалитетни, глобално познати брендови кои се движат од производи за нега и убавина, прехрамбени и непрехрамбени производи, технички и електрични апарати, лекови, играчки, текстил, цигари, моторни масла и многу други производи. Богатиот и разновиден спектар на брендови и производи бара висок степен на флексибилност, отвореноста на постојани промени, флексибилна организација и инвестирање во развој на луѓето и во брендовите.

Орбико има потреба од огласување за подолу наведената работна позиција:
 


KEY ACCOUNT MANAGER (МЕНАЏЕР ЗА КЛУЧНИ КЛИЕНТИ)
Реон: Скопје

 

 

Опис на работни задачи и одговорности:

 • Развивање на нашата база на клиенти преку активности за развој на бизнисот
 • Подготовка на годишни планови за продажба како и одговорност за нивна реализаци
 • Одржување на базата на податоци за управување со односите со клиентите
 • Грижа за максимална профитабилност на планирани продажни и маркетинг активности (пресметка на рентабилност)
 • Следење на условите за продажба, односно договори со клиенти
 • Учество во воведување и имплементација на стратегии за бренд (позиционирање на брендот и дефинирање на целни групи)
 • Следење и анализа на пазарот на потрошувачите, конкуренција, канали за дистрибуција
 • Зголемување на асортиманот на продажба кај клучните клиенти и максимално пратење и одредување фрекфенција на посети кај истите од страна на продажниот тим
 • Генерирање на нови продажби кои ќе се претворат во долготрајни врски
 • Преговара и одговара за договорените услови со клиентите

Профил на кандидатот:

 • ВСС
 • Најмалку 2 години практично искуство во продажба
 • Течно зборува и пишан и говорен англиски јазик
 • Вешти за компјутери, со докажлива способност за брзо учење нови програми (искуството со Google Workspace, Zoom, Microsoft Power BI)
 • Одлични организациски вештини и вештини за управување со времето, флексибилен тимски играч
 • Силни комуникациски, презентациски и преговарачки вештини, способност да се вклучат во разговори со кои се соочува клиентот и да покажат способности за решавање проблеми
 • Ориентирани кон клиентите и насочени кон резултати
 • Проактивна, автономна и динамична личност
 • Поседување возачка дозвола Б-категорија
 • Деловен и професионален однос

Нудиме:

 • Работа во компанија со стручен и професионален тим
 • Можност за професионално усовршување и напредување
 • Јасни очекувања и цели
 • Неделно работно време од понеделник до петок, 8 часа дневно, од 08:00 до 16:00 часот.

 

Испратете Ваша професионална биографија (CV), најдоцна до 15.02.2024 година преку полето Брза Апликација.

Само избраните кандидати ќе бидат повикани на интервју.

Со аплицирање, се согласувате вашите информации да се чуваат во нашата база на кандидати во рок од 12 месеци.

Брза апликација
Испрати на пријател Принтај

СПОРЕДЕТЕ ЈА ВАШАТА ПЛАТА

Просечната плата во категоријата
Продажба изнесува 22.310 MKD.

Дознај ја платата за посакуваната позиција според твоите квалификации!

Започни

Vrabotuvanje.com.mk користи колачиња (анг. cookies) за да ви овозможи подобро корисничко искуство. Повеќе информации можете да прочитате овде